Co následuje po hlavním čištění?
Zobrazit odpověď
Koukolník, loupačka (nebo špičák).
Kde se rýhují válce?
Zobrazit odpověď
V továrně, kde mají rýhovačku.
Jaká síla jest zapotřebí u loupaček?
Zobrazit odpověď
3 - 9,9 HP, podle délky a průměru křídlence v loupačce.
Jak se pozná kvalita obilí?
Zobrazit odpověď
Podle hektolitrové váhy a sice: Pšenice váží 76 - 82 kg hekr., žito váží 65 - 72 kg hekt.
Jak musí být zařízeny vysévače, které slouží jak pro žito, tak i pro pšenici?
Zobrazit odpověď
Tak, aby se daly rámy vyměniti. Jinak bývají rámy pevné, což v mnohém případě nevyhovuje.
Otázky tovaryšské mlynářské zkoušky, Lehovec, A. 1936:

News

 • 17.08.2017 Nová střecha v Třebíči

  Větrný mlýn v Třebíči se dočkal nové střechy.

  V minulých dnech pracovníci Skanzenu v Rožnově pod vedením ing. Milana Gesiericha opravili krov a položili nový šindel na střechu mlýna v Třebíči. Současně byly sejmuty i nepůvodní perutě.

  Je to první krok k celkové obnově mlýna. Doufám, že příští rok bude následovat vnější omítka. O využití vnitřního prostoru není stále rozhodnuto.

   

   

 • 16.05.2017 Propagace stránek www.povetrnik.cz

   K propagaci přístupných větrných mlýnů jsme vydali již třetí pexeso. Už se nám jich podařilo prodat (spolu s předchozími dvěma) 3 700 ks a snažíme se jich rozšířit mezi zájemce co nejvíc. Taky máme malé propagační lístečky ve formátu navštívenek. Dále jsme si nechali vytisknout 4 dsruhy pohledů které vidíte na obrázku. Pokud by jste měli zájem o některý z propagačních materiálů, nebo měli námět, kam je můžeme nabídnout dejte nám prosím vědět.

  Pexeso prodáváme za 19.- Kč, pohled za 4,50 Kč a navštívenky dvě za 1.- Kč.

 • 25.03.2017 Libavá - nově přístupný mlýn

   

  Ve větrném mlýne v Městě Libavá je umístěna expozice zajímavých předmětů z vojenského prosotru Libavá. Navíc jsou zde vidět i zbytky technologického vybavení mlýna - svislá kovová hřídel a paleční kolo. Mlýn i expozici spravuje Okrašlovací spolek Lubavia.

  Návštěvy si můžete předem domluvit u pana Jána Hňátka, bydlí rovněž ve Městě Libavá, jeho mob: 734 747 386 

   

   

   

   

 • 30.12.2016 Větrný mlýn Spálov

  Rekordní návštěva

  V roce 2016 navštívilo opravený mlýn ve Spálově více jak 600 návštěvníků. To mi právě sdělila starostka obce. To je krásné ocenění naší práce na mlýnku.

 • 27.10.2016 Třebíč

  Na přiložených obrázcích můžete vidět výstavu o větrných mlýnech v Třebíči. Bude tam do 10. listopadu. Na dalších obrázcích vidíte vnitřek mlýna, který je normálně nepřístupný.

   

 • 07.10.2016 Výstava v Třebíčí

  V Třebíči se radní začali zajímat o oživení větrného mlýnynebo spíše větrné stoupy. Do této aktivity  spadá i prohlídka současného stavu mlýna, výstava a přednáška o větrných mlýnech. Podrobnosti jsou na plakátu:

 • 20.08.2016 Zkušební mletí ve skanzenu Vysoký Chlumec

  Vážení přátelé,
  před rokem jsme s Radimem Urbánkem a Rudou Šimkem mleli v Porčově mlýně v Býkovicích. No a letos budeme mlít tuto sobotu ve skanzenu na Vysokém Chlumci. A aby to nebyla náhodou nuda bere s sebou Ruda kompletní nářadí na otáčení mlecích kamenů postaru - líhy, podvazovací kleště, váleček, zubaté pachole a pár sochorů. Ledacos musel vyrobit v kopii, ale na experiment se těšíme. Držte nám palce ať to zvládneme. Pár návodů existuje, ale nikdo to zatím v době moderní nezkoušel.

  Více o programu zde:

  https://www.muzeum-pribram.cz/cz/skanzen-vysoky-chlumec/detail/den-remesel/466/

   

   

 • 14.08.2016 Oprava větrného mlýna ve Velkých Těšanech

   Na větrném mlýně ve Velkých Těšanech (Národní kulturní památka) začala tento měsíc rozsáhlá obnova objektu rozplánovaná do tří let. Náklady jsou odhadnuty  1,9 mil. Kč.

   

 • 14.08.2016 Perutě na mlýně ve Kunkovicích

  Na větrném mlýně v Kunkovicích se objevili nové perutě. V krajině je to krásná změna, stavba už je z dálky jasně identifikovatelná jako větrný mlýn. Krásná dominanta.

  Zblízka je vidět, že perutě jsou o něco kratší než b měly být a mají nulový úhel sklonu proti větru. Provedení je však pěkné, hlava je pěkná kovová.

  Další pěkný příspěvek k opětovnému začlenění větrných mlýnů do krajiny.

         

 • 27.07.2016 Vítáme Vás

  Vítám Vás na inovovaných stránkách povetrnik.cz poskytujících informace o větrných mlýnech v ČR. Budu vděčný za všechny náměty na doplnění či vylepšení, hlavně však za upozornění na chyby, které se na nich určitě dají najít.

  Jan Doubek - předseda sekce větrné mlýny při Technickém muzeu v Brně

  logo