Čeho docilujeme loupačkou?
Zobrazit odpověď
Loupačka odstraňuje s obilí dřevitou slupku, klíčky a vousky.
Jaké přednosti mají rovinné vysévače?
Zobrazit odpověď
Spotřebují málo pohonné síly, dávají světlejší mouku. Tyto stroje mohou současně pracovati jako šrotový vysévač, třidiš krupic a jako vysévač mouky a dunstů.
Jak docílíme dobré mouky ku pečení?
Zobrazit odpověď
Smícháním několika druhů dohromady.
Jaké rozměry mají tyto větrníky? (V jaké oblasti kamene jsou?)
Zobrazit odpověď
Začínají asi 8 cm od střčdu kamenů, nebo jen v mlecí ploše.
Jak seřídíme kámen?
Zobrazit odpověď
Pravítkem a barvou, přesvědčíme se, je-li rovný a kde víc opisuje barvu, oklepeme ta místa pemrlicí, až kámen srovnáme. Prsa musí býti vybrána, též remiše.
Otázky tovaryšské mlynářské zkoušky, Lehovec, A. 1936:

Kunkovice | Detail mlýnu

zpět | tisk | pdf
AdresaKunkovice
-
768 13
OkresKroměříž
Burian 259
Kunkovice u Litenčic
GPS49° 11' 2.3''
17° 10' 18.1''
Mapová značkaHolandský / Objekt bez technologie
300 m SZ od obce
23312/7-6045 z r.1973
otevřít list NPÚ
Nepřístupný
1873
Větrný mlýn Kunkovice

Mlýn holandského typu si nechala postavit paní Molínková v roce 1875. Její bratr si postavil dva roky předtím podobný mlýn v nedalekých Chvalkovicích. Další historie mlýna je nejasná. Nevíme dokdy mlýn mlel ani kdy ho poslední mlynář Eduard Molínek prodal Františku Zelinkovi. Tento se pokusil o opravu, opravena však byla pouze střecha. Z neznámého důvodu je v jednom místě přepálen hlavní hřídel a palečné kolo (vypadá to na snahu vybavení mlýna odstranit). Na mlýně se dlouho nic neděje, je volně přístupný a rychle chátrá. Podlahy jsou neúplné, do střechy už zase zatéká.
Válcová stavba mlýna má průměr 8,3 m a výšku 10 m. Stavba je zajímavá tím, že vnější i vnitřní plášť je z pálených cihel, mezi nimi jsou však pouze cihly nepálené. Z původního větrného kola o průměru 15 m zbyla holá břevna. Mlýn měl v druhém podlaží dvě složení poháněná shora (jedno přímo, druhé přes řemenici). Z prvního složení zbyl jen jeden spodek s hřídelí, druhé složení leží před mlýnem. Lub s násypným košem byl převezen do Technického muzea v Brně. Zachovány jsou zbytky vnitřního vybavení, např. svislá kovová hřídel, lehčení jednoho složení, část transmise, rumpály na otáčení střechy a mlýnské kameny.
Je velká škoda, že větrný mlýn, který byl ještě v sedmdesátých letech minulého století kompletní, je dnes v troskách. Ani části převezené do Technického muzea v Brně před třiceti lety již nejsou k dispozici. Větrný mlýn v Kunovicích by bylo potřeba co nejdříve začít opravovat a zachránit tak stavbu i zbytky vnitřního zařízení.(
Od roku 202 je mlýn upraven jako penzion pro 8 osob, nabídka je na serveru e-chalupy: https://www.e-chalupy.cz/jizni_morava/ubytovani-kunkovice-vetrny-mlyn-pronajmuti-4460.php#popis


Částečně adaptován
Holandský
Zděná - cihlová
Exteriér
  • Kamenické prvky
  • Vikýř pro hřídel
  • Válcová stavba mlýna má průměr 8,3 m a výšku 10 m. Stavba je zajímavá tím, že vnější i vnitřní plášť je z pálených cihel, mezi nimi jsou však pouze cihly nepálené.

  • Zcela bez technologie aj.
  • Technologické vybavení

    Základní obrázky

    Historické fotografie a pohlednice

    Současné fotografie - objekt v krajině

    Současné fotografie - technologické vybavení

    Současné fotografie - exteriér - detaily stavebních prvků

    Současné fotografie - interiér