Musí být zdravé, suché, čisté, plnozrnné a nesmí být zatuchlé.
Na jaké jakosti je rozděleno mlynářské hedvábí?
Zobrazit odpověď
Na tři jakosti. Prima a jednokřížkové se používá na menší a střední cylindry, dvou a tříkřížkové na rovinné vysévače, odstředivé cylindry a též hranolové cylindry velkých průměrů. Kruičné se používá na vysévače reformy a savky.
Kolik druhů mlýnských kamenů známe?
Zobrazit odpověď
Francouzský, umělý a pískovcový.
Jak seřídíme kámen?
Zobrazit odpověď
Pravítkem a barvou, přesvědčíme se, je-li rovný a kde víc opisuje barvu, oklepeme ta místa pemrlicí, až kámen srovnáme. Prsa musí býti vybrána, též remiše.
Z čeho pozůstává sloupka obilního zrna?
Zobrazit odpověď
Z dřevitých vláken a semenné pokožky.
Otázky tovaryšské mlynářské zkoušky, Lehovec, A. 1936:
Větrný mlýnek stával na okraji louky pole u č. p. 97, byl kompletní a měl oproti normálnímu vybavení i elektromotor pro pohon mlýnku a k němu řemenový převod. Elektrický kabel natahovali z blízkého domu.
Rozměry objektu byly 2 * 3,1 m, výška pod střechu 2,42 m, se střechou 3,15 m. Lub je plechový o pr. 53 cm a výšce 44 cm. Poslední šrotování proběhlo asi v roce 1988. Na střeše byl šindel.
Asi roce 2011 byl mlýnek prodán obci, která se rozhodla postavit jeho repliku na hlavní cestě obcí. Při jeho stavbě však nebyly zachovány materiály ani technologie původní stavby (např. na střeše kanadský šindel, moderní kovové spojovací prvky místo tesařských spojů a další). Vzniklo něco, co může z venku z dálky větrný mlýnek připomínat, rozhodně však není jeho kopií ani replikou. A původní zcela kompletně zachovaný mlýnek byl nenávratně zničen.
info o stavbě na:
http://www.fotogalerie.detmarovice.org/Udalosti_akce/2012/12_05_02_mlyn/ipage00001.htm