Proč běží válce od sebe a jak dochází k šrotování a mletí?
Zobrazit odpověď
Válce musí běžeti do sebe proto, aby křížením rýh docílilo se řezání a mletí obilí a jeho vtahování mezi válce.
Jaký pohon mají mlýny?
Zobrazit odpověď
Vodní, parní, motorový a větrný.
Kolik obrátek udělá rychloběžný válec u šrotovky?
Zobrazit odpověď
Průměr v cm a pošet otáček musí dát v součtu vždy číslo 320.
Kolik obrátek dělají mačkací válce?
Zobrazit odpověď
Průměr válce v cm a počet obrátek musí dáti vždy číslo 265.
Co docilujeme špičákem?
Zobrazit odpověď
Zbavujeme obilí špiček a částečně též klíčků.
Otázky tovaryšské mlynářské zkoušky, Lehovec, A. 1936:

12.11.2019 / Nový větrný mlýn v Borovnici

Vážení přátelé,

navštívil jsem včera stavbu mlýna v Borovnici a nemohu než se s Vámi podělit o zážitky. Je úžasné, jak se Jirkovi Chvojkovi po cca 17 letech neúnavného úsilí podařilo prosadit stavbu větrného mlýna.
Všechna čest jeho neutuchajícímu úsilí. V květnu bude mlýn slavnostně otevřen a já pevně doufám, že se tam s Vámi setkám. Bude to zároveň výroční zasedání sekce. Důležitější událost bychom si nemohli vybrat.

Pozn. Kormě firem uvedených na plakátku se na stavbě ještě podílí: stavební firma Josef Junek (vybaveni staveniště a lešení), Dřevostavby Pavel Písek, A+M Borovnička - pomáhá při převozu materiálu.