Co děláme po každém sejití zásypu při vysokém neb polovysokém mletí?
Zobrazit odpověď
Mouku odstavujeme jako hotový produkt, ostatní odstavujeme v pytlích k dalšímu semílání.
Zastupuje mlynář otce neb matku učňovu?
Zobrazit odpověď
Ano.
Jak sem usí mlíti vlhké obilí?
Zobrazit odpověď
Více průchodů, moc neskládat, jinak jsou zamazány kameny, vysévače a svodné roury.
Z čeho pozůstává zařízení koukolníku?
Zobrazit odpověď
Kolem pevné osy otáči se cylindr ze zinkové plechu, uvnitř s vytlačenými nebo frésovanými důlky. Na pevné ose jest umístěn sběrač kulovatin. Rotací obilí uvnitř dostanou se kulovatiny do důlků, těmi vyneseny padají do sběrače, kde je šnek dopravuje ven.
Otázky tovaryšské mlynářské zkoušky, Lehovec, A. 1936:
Mlýn je vidět na obraze Antonína Waldhausera z roku cca 1860 s hradem Trosky v pozadí. Mlýn stál pravděpodobně na místě zaniklé obce Skaříšov. Na místě obce je dbes pískovna. Majitel byl pan Kovařič a fungoval poue 10 let od r. 1854 do roku 1864. Proto není zachycen na ždné mapě vojenského mapování. Za rok měl semlít 1300 korců obilí (1 korec 93,5 l obilí).