Písek, kaménky poškozují mlynáře na váze, vikev a koukol barví mouku do šeda, česnek zamazává válce a kámen.
Z čeho pozůstává zařízení koukolníku?
Zobrazit odpověď
Kolem pevné osy otáči se cylindr ze zinkové plechu, uvnitř s vytlačenými nebo frésovanými důlky. Na pevné ose jest umístěn sběrač kulovatin. Rotací obilí uvnitř dostanou se kulovatiny do důlků, těmi vyneseny padají do sběrače, kde je šnek dopravuje ven.
Z čeho pozůstává obilní zrno?
Zobrazit odpověď
Ze slupky, jádra, klíčku a vousku.
Jak seřídíme kámen?
Zobrazit odpověď
Pravítkem a barvou, přesvědčíme se, je-li rovný a kde víc opisuje barvu, oklepeme ta místa pemrlicí, až kámen srovnáme. Prsa musí býti vybrána, též remiše.
Jaké vlastnosti musí míti dobrý kámen?
Zobrazit odpověď
Kámen musí býti pórovitý, né mnoho otevřený, jistřivý a poddajný podle toho jaké melivo má zpracováváti.
Otázky tovaryšské mlynářské zkoušky, Lehovec, A. 1936:
Podle místního názvu Větrník lze usuzovat o přítomnosti větrného mlýna v SV cípo kat. území obce Temečvár.
Pokorný, O.: Soupis a lokalizace ....
. Starým názvem Větrník jsou v Čechách bez výjimky označena místa, kde stávaly v minulosti věrné mlýny. Proto uvádíme tu i samotu Větrník (289) v severovýchodním cípu katastrálního území Temešvár při trojmezí katastrálního území Temešvár, Jetětice a Podolí I (asi 1100m na sever od středu obce Temešvár nad údolím Vltavy), i když větrný mlýn není tu zatím jinak doložen (290). Samota se nazývá též Větrov (290) a je položena cca 360m nad mořem (291).
Nelze tedy vyloučit názor, že domnělý větrný mlýn v Jamném je totožný s tím, který prý stával na katastrálním území Jetětice, okres Písek (292).
(289) Statistický lexikon obcí v RČS, I, 251.
(290) GÚ – ČSAV, VM – Č, sdělení OÚGK – OMS v Písku z 25. 6. 1956, zn. 229/56. Dům čp. 16, stavební parcela č. 21. Srovnej GÚ – ÚAGK, SK, OM, katastrální mapa i.č. 7857, 1840 a 1913, stav roku 1830 a 1913 (Temešvár).
(291) GÚ – ČSAV, VM – Č, cit. sdělení OÚGK – OMS v Písku.
(292) V domě čp. 23 se prý zachovaly jakési pozůstatky někdejšího větrného mlýna. Ovšem tento dům byl zbořen, stál v areálu dnešní Orlické vodní nádrže (sdělení Františka Skákala z Temešváru čp. 9); GÚ – ČSAV, VM – Č, cit. sdělení MNV v Jamným z 13.7. 1970.