Co odstraňuje vysévač hranolový?
Zobrazit odpověď
Odstraňuje z namačkaného obilí klíček a všechny nečistoty.
K čemu slouží hladké a porculánové válce?
Zobrazit odpověď
K luštění a vymílání krupic.
Kdo má učňovskou smlouvu podepsat?
Zobrazit odpověď
Mlynář, otec nebo poručník učně a učeň.
Jaký je rozdíl mezi pšenicí a žitem?
Zobrazit odpověď
Semenná pokožka u žita je zelenošedá, u pšenice žlutozlatá. Žlábek a poloha klíčku jest u pšenice hlubší a pšenice má na špičce větší vousek.
Kolik obrátek udělá špičák o průměru 85 cm?
Zobrazit odpověď
290 - 80 = 205 obrátek v min.
Otázky tovaryšské mlynářské zkoušky, Lehovec, A. 1936:

Aktuální informace sekce

  

   Na vědomost se dává…                                        3/říjen 2018

 Zpravodaj sekce 3/2018            (kliknutím na název se Vám zpravodaj v počítači ve wordu otevře)

 Zpráva o činnosti 2018              Zpráva o činnosti sekce za rok 2018

 --------------------------------------------------------

Na vědomost se dává…                                2/červenec 2018

                                       Zpravodaj sekce 2/2018      (kliknutím na název se Vám zpravodaj v počítači ve wordu otevře)     

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Zpravodaj 1/2018                                       Na vědomost se dává…                                 1/březen 2018

                                       Zpravodaj Sekce větrných mlýnů při Kruhu přátel Technického muzea v Brně


Vážení přátelé,
                         chtěl bych Vám nabídnout novou formu komunikace. Do Hasačerta ani Hasačertíka už nemáme zásadní články a na aktuality to není vhodný formát. Proto hledám novou formu, jak si s vámi předávat informace. Chtěl bych využít toho, že máme na nových stránkách www.povetrnik.cz složku určenou pro zprávy naší sekce. Navrhuji tuto složku využívat pro předávání novinek a aktuálních informací o tom, co se děje v sekci i celkově okolo větrných mlýnů. Nebudu zahlcovat paměť vašich počítačů, jen vám jednou za 2–3 měsíce pošlu odkaz na čerstvé vydání zpravodaje ve složce naší sekce na www.povetrnik.cz. A na Vás už bude, zda a kdy si aktuální zprávy otevřete a přečtete.
Velice rád každý zpravodaj doplním i o Vaše podněty a informace, které směřujte na mě (doubek.mlyny@vetrnemlyny.info).

Pokud byste někdo tento odkaz na aktuální informace sekce nechtěl dostávat, dejte mi vědět. Vymažu Vás z adresáře.

 

NOVÍ ČLENOVÉ
Od začátku roku máme dva nové členy: majitele větrného mlýna v Hlavnici Tomáše Raaba jeho kamaráda Michaela Štencela, který mu bude s mlýnem pomáhat. Jejich první akcí bude od 1. května výstava o větrných mlýnech, jejíž autorem je pan Pecháček z Hlavnic.

BLAHOPŘEJEME
Jako první z našich členů budou v tomto roce slavit svoje kulaté narozeniny (a to ve stejný den) 4. dubna:

                 Sigmund František (70 let) a Kandlerová Věra (60 let).
       PŘEJEME JIM HODNĚ ZDRAVÍ A ELÁNU – TEDY PO NAŠEM: DOBRÝ VÍTR

VÝSTAVY O VĚTRNÝCH MLÝNECH

Od 13. 4. je výstava fotek větrných mlýnů fotografa Jana Lišky v Čajovničce v Neratovicích, Zelená 471. 
Od 1. 6. bude výstava v hospodářské budově před mlýnem v Hlavnici (OP), autor Pecháček
Od 14. 6. bude výstava v muzeu v Ústí nad Orlicí, autor Doubek

NOVINKY NA WWW STRÁNKÁCH
Do složky „Ke stažení“ v oddílu „Poznáváme větrné mlýny“ jsem uložit dvě tabulky.

   - První tabulka v Excelu obsahuje všechny větrné mlýny obsažené v publikacích autorů Buriana a Pokorného. Možno si řadit podle krajů, okresů, názvu atd.
   - Druhá tabulka je s nově nalezenými lokalitami, kde větrné mlýny stály a výše uvedená literatura je neuvádí. Jedná se o 23 míst v Čechách a 55 na Moravě. Seznam je to živý, některé lokality se mohou ukázat jako sporné, jiné zase mohou přibýt.
   - Kompletně je zadaný první region – Jižní Čechy. To se mi docela lehce podařilo proto, že tam těch mlýnů bylo opravdu málo.

PODZIMNÍ ZASEDÁNÍ SEKCE plánujeme na termín od 12. do 14. října do Třebíče. (Původní termín byl o týden posunut na žádost několika členů sekce).Navštívíme větrný mlýn v Třebíči a Budišově, úžasné židovské město, Alternátor - ekotechnické centrum aj. Pokud máte zájem, zapište si datum do svých diářů.

PRŮKAZKY TECHNICKÉHO MUZEA    Kdo ještě nemáte průkazku sekce a máte o ni zájem, mohu Vám ji vyřídit. Potřebuji ale od Vás dostat fyzicky, nebo elektronicky klasickou průkazovou fotku. V květnu všem, kteří mi ji pošlou, průkazky zařídím a rozešlu.

NABÍDKA PEXESA A POHLEDNIC
K propagaci přístupných větrných mlýnů jsme vydali již třetí pexeso. Už se nám jich podařilo prodat (spolu s předchozími dvěma) 4 000 ks a snažíme se jich rozšířit mezi zájemce co nejvíc. Taky máme malé propagační lístečky ve formátu navštívenek. Dále jsme nechali vytisknout 4 druhy pohlednic některých našich mlýnů (Partutovice, Přemyslovce, Ruprechtov, Václavovice). Pokud byste měli zájem o některý z propagačních materiálů, nebo měli námět, kam je můžeme, nabídnou, dejte mi prosím vědět.
Pexeso prodáváme za 19.- Kč, pohled za 4,50 Kč a navštívenky dvě za 1.- Kč. Platba dobírkou, při odběru za min 1000,- Kč poštovné zdarma. Je možné dohodnout i osobní předání při akcích naší sekce, příp. při našich cestách za vámi.

 

 

V příštím zpravodaji vás budu mimo jiné informovat o několika nově pro veřejnost otevřených větrných mlýnech, připravované stavbě repliky i probíhajících opravách.

                              Všechny zdraví
                                                                                           Honza Doubek                                            12. března 2018

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 Pohledy k progaci stránek

jsme s Břeťou Kočem připravili 4 různé pohledy s větrnými mlýny a www adresou. Jsou pro vás všechny k dispozici u mě a u pana Koče za cenu 4.- Kč za kus.  Namíchat je můžeme dle vašeho přání, ale prosím o objednávky min. 100 ks. Děkuji.

 

Oslava  60- tých narozenin Jana Kandlera.

Konečně jsme se jako zástupci sekce domluvili a byli popřát Honzovi k jeho kulatinám. Od sekce dostal obal na svoji návštěvní knihu. 

 60 let Jana Kandlera

Plánované akce sekce pro rok 2016:

Dne 14. května bude na Chadimově mlýně v Horních Dubenkách pravidelná akce Festival řemesel a vyznání spojený s výstavou a přednáškou J. Doubka o větrných mlýnech v ČR.

Oslava 150 let od postavení větrného mlýna v Kořenci bude 11. června u mlýna. Podrobnosti doplním později.

Od 3. července do 4. září bude v Regionálním muzeu ve Vysokém Mýtě výstava Povětrníky českých zemí.

Na 20. srpna plánujeme celodenní zkušební mletí na kamenech ve vodním mlýně ve skanzenu Vysoký Chlumec. Garanty akce jsou Luboš Procházka a Radim Urbánek.

 

Pexeso - přístupné větrné mlýny

Majitelům mlýnů připomínám, že máme k dispozici Pexeso -přístupné větrné mlýny. Připravte se na letní sezonu. Po min. 50 ks je možno je objednat na adrese koc@tc.cz,  nebo u mě doubek.mlyny@vetrnemlyny.info.