Kolik obrátek dělá špičák?
Zobrazit odpověď
Průměr kamene v cm a počet obrátek musí dáti vždy číslo 290.
Jak uchráníme obilí před klíčením?
Zobrazit odpověď
Přehazováním a větráním nebo přemisťováním z jednoho sila nebo hrádě do druhé.
Jak se ostří mlýnské kameny?
Zobrazit odpověď
Oškrdy.
Jaký mají míti povrch válce hladké a porculánové?
Zobrazit odpověď
Hladké válce mají míti povrch jemný, matový, porculánové drsný.
Které listiny se přikládají k žádosti o tovaryšskou zkoušku?
Zobrazit odpověď
Učební smlouva, potvrzení mlynáře (mistra) o učení, školní vysvědčení a vysvědčení z pokračovací školy.
Otázky tovaryšské mlynářské zkoušky, Lehovec, A. 1936:

02pm30Europe/Prague.f2024Tue, 02 Apr 2024 23:04:09 +020004pm30 / Dny otevřených větrných mlýnů

Vážení přátelé větrných mlýnů.
Pro letošní rok se připravují dvě celostátní akce zaměřené na propagaci tohoto druhu technické památky.


První bude DEN OTEVŘENÝCH MLÝNŮ dne 11. května 2024. Akce je společná pro větrné i vodní mlýny v ČR a je pořádána k 908 výročí vzniku mlynářského znaku v roce 1116.


V rámci druhé akce DEN VĚTRNÉ ENERGETIKY, konaný dne 15. června 2024 se chceme připojit k aktivitě pořádané Komorou obnovitelných zdrojů energie.
Naší snahou je upozornit veřejnost na tento druh technické památky a upozornit je na to, že jde o jeden z prvních technických vynálezů člověka v dějinách. A využití větru bylo jednou z pouze tří možností (voda, vítr, zvíře) jak si usnadnit práci.


K oběma akcím budeme postupně, zde v novinkách, zveřejňovat další informace, tj. kam všude se můžete v dané dny podívat, kde na Vás majitele čekají.

Jan Doubek