Kolem pevné osy otáči se cylindr ze zinkové plechu, uvnitř s vytlačenými nebo frésovanými důlky. Na pevné ose jest umístěn sběrač kulovatin. Rotací obilí uvnitř dostanou se kulovatiny do důlků, těmi vyneseny padají do sběrače, kde je šnek dopravuje ven.
Co docilujeme špičákem?
Zobrazit odpověď
Zbavujeme obilí špiček a částečně též klíčků.
Co bývá při hlavním čištění?
Zobrazit odpověď
Automatická váha obilí a magnet, který odstraní železné částky z obilí.
Jaké přednosti mají rovinné vysévače?
Zobrazit odpověď
Spotřebují málo pohonné síly, dávají světlejší mouku. Tyto stroje mohou současně pracovati jako šrotový vysévač, třidiš krupic a jako vysévač mouky a dunstů.
Které mletí (vysoké, polovysoké, ploché) je nejjednodušší?
Zobrazit odpověď
Ploché, protože při něm odpodá třídění a čištění krupic.
Otázky tovaryšské mlynářské zkoušky, Lehovec, A. 1936:
Ketzelsdorf čp 4 ( dříve jen zemědělská usedlost ) větrný mlýn , pekárna a obchod u kostela sv. Václava. Na pozemku u silnice stávalo obří kolo s hřídelí do domu čp 4 , kde byla mlýnice , sýpka , pekárna . Pohled v mém vlastnictví z roku 1933 jak toto mlecí zařízení vypadalo Franz Anders - mlynář od roku 1884 a Franziska . Dne 28. 6. 1931 požár v domě pekaře , mlynáře Franz Anders - otec . Syn Franz Anders pomohl obnovit živnost a zemřel 9. 10. 1935 ve věku 35 let . V roce 1940 Franz Anders umírá . Od roku 1941 provozuje živnost pekařství a mletí obilí Gustav Taube a Maria až do roku 1945, do odsunu němců. Po něm provozuje živnost Josef Macháček a ten mlecí zařízení odstranil a provozuje pekařství a v roce 1960 ukončuje živnost . V domě čp 4 už jen bydlí dcera Helena .
informace dodal: Ladislav Hladký