Jaké musí být melivo, když vyjde z kamenů?
Zobrazit odpověď
Nanejvýš vlažné, volné a musí míti hmat.
Jaký je rozdíl mezi mletím na vysoko, polovysoko a na plocho?
Zobrazit odpověď
Při vysokém mletí se mele do krupic, polovysoké mletí je do krupic a mouky a ploché mletí je na mouku.
Proč běží válce od sebe a jak dochází k šrotování a mletí?
Zobrazit odpověď
Válce musí běžeti do sebe proto, aby křížením rýh docílilo se řezání a mletí obilí a jeho vtahování mezi válce.
Co se stává, když se mele za horka?
Zobrazit odpověď
Kameny se musí skřesati, jelikož pozbyly ostrosti, a aby remiše byly v pořádku. příliš teplé mletí škodí.
Kdy začně být učňovská smlouva závazná?
Zobrazit odpověď
Po uplynutí zkušební doby.
Otázky tovaryšské mlynářské zkoušky, Lehovec, A. 1936:

10pm31Europe/Prague.f2021Fri, 10 Dec 2021 20:14:39 +010012pm31 / Raabův mlýn v Hlavnici

U mlýna v Hlavnici, který už dlouhé roky chátrá, se blízka na lepší časy. Příští rok by se konečně mělo začít s jeho opravou. Bylo získáno Závazné stanovisko, našel se tesař ochotný se toho ujmout a v lednu bude podána žádost na NPÚ o dotaci z Havarijního fondu. V prvním kole půjde o zajištění stavby, kompletní výměnu opláštění a střešní krytiny.

Potom nastane oprava technologického zařízení.