Co docilujeme špičákem?
Zobrazit odpověď
Zbavujeme obilí špiček a částečně též klíčků.
Kolik obrátek udělá špičák o průměru 85 cm?
Zobrazit odpověď
290 - 80 = 205 obrátek v min.
Jak seřídíme kámen?
Zobrazit odpověď
Pravítkem a barvou, přesvědčíme se, je-li rovný a kde víc opisuje barvu, oklepeme ta místa pemrlicí, až kámen srovnáme. Prsa musí býti vybrána, též remiše.
Jaké vlastnosti musí míti dobrý kámen?
Zobrazit odpověď
Kámen musí býti pórovitý, né mnoho otevřený, jistřivý a poddajný podle toho jaké melivo má zpracováváti.
Jaké rozměry mají tyto větrníky? (V jaké oblasti kamene jsou?)
Zobrazit odpověď
Začínají asi 8 cm od střčdu kamenů, nebo jen v mlecí ploše.
Otázky tovaryšské mlynářské zkoušky, Lehovec, A. 1936:

Jesenec | Detail mlýna

zpět | tisk | pdf
AdresaJesenec

798 53
OkresProstějov
B 186
Jesenec
GPS49° 36' 45.6''
16° 51' 46.3''
Mapová značkaNěmecký / Zaniklý objekt, památník
400 m S od zámku
Zaniklý
před 1777

(odvezen do: Nové sady u Přemyslovic)
Větrný mlýn Jesenec

Burian:
Větrný mlýn německého typu stával na severozápadní straně zámeckého parku. Je zmiňován roku 1777 a pravděpodobně byl přemstěn do Nových Sadů u Přemyslovic. Mlýn byl majetkem vrchnosti.
------
Mlýn je zabrazen na mapě druhého vojenského mapování. Jedná se mlýn, který vyhořel po přesunu a byl nahrazen mlýnem holandského typu B 445


Historie obecně

Ročenka Městského muzea v Litovli za rok 1930:

       Majitelem mlýna byl prý jistý Konečný, později rolník v Dzbeli. Posledním majitelem nebo nájemcem byl jistý Jašek. Byl to Slovák a do Jesence přišel jako havíř. Když dolování upadalo, kopil nebo si pronajal ten větřák. Po jeho smrti byl mlýn prodán a přestěhován do Přemyslovic.

Příjmení mlynářů působících na mlýně
  • Jašek
  • Konečný
  • Krečmer
Neexistuje
Německý
Dřevěná
Technologické vybavení

Historické mapy